Międzynarodowy Dzień Muzyki w Zakopanem

W ostatnich dniach obchodziliśmy w Zakopanem Międzynarodowy Dzień Muzyki. W piątek 26 października 2018 r. o godzinie 19:30 w Kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem odbył się Wieczór Literacko-Muzyczny poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a w niedzielę 28 października 2018 r. o godz. 17:00 w sali domu parafialnego Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem zainaugurowana została Wystawa prac artystycznych pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara z okazji 40. Rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

W Zakopanem Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony był w tym roku już po raz piąty. Od samego początku to lokalne przedsięwzięcie współtworzyły rokrocznie Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem oraz Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem pod kierunkiem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury. W tym roku do współpracy dołączyli Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

W piątkowym Koncercie nasi uczniowie – chór pod kierunkiem pani Mirosławy Lubowicz oraz orkiestra pod kierunkiem pana Cezarego Wagnera, wykonali utwory skomponowane przez polskich kompozytorów, a uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych pod kierunkiem pani Jolanty Dolińskiej zaprezentowali polską poezję klasyków polskiej literatury narodowo-wyzwoleńczej. Całości dopełnił udział Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu pod kierunkiem pana Krzysztofa Trebuni-Tutki. Koncert poprowadziła pani Ewa Czamańska z Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

Patronami Honorowymi tegorocznego przedsięwzięcia byli pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, pan Piotr Bąk – Starosta Tatrzański oraz pan Leszek Dorula – Burmistrza Miasta Zakopane.

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października już od 43 lat, tj. od roku 1975, zainicjowany został przez Yehudi Menuhina – amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i wiolonczeli oraz dyrygenta, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO. Głównym celem święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno tej sztuki. W tym roku to lokalne przedsięwzięcie miało szczególne przesłanie – rok 2018 jest bowiem rokiem wyjątkowym, my Polacy świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i w związku z tym tegorocznym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki w Zakopanem było to szczególne dla nas Polaków Święto Niepodległości. W programie można było usłyszeć utwory muzyczne i literackie bezpośrednio związane z wydarzeniami z historii Polski na przestrzeni wieków.

Celem naszego tegorocznego przedsięwzięcia była edukacja dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację i udział w obchodach 100-lecia Niepodległości Polski. W rozwoju społecznym uczniów szczególną rolę odgrywa bowiem kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, umacnianie poczucia dumy narodowej, budowanie tożsamości narodowej oraz powrót do korzeni.

Dzięki przychylności i zaangażowaniu księdza Dziekana Bogusława Filipiaka Koncert mógł odbyć się w szczególnym dla nas miejscu – Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Kościół ten – wznoszony powoli i mozolnie pod koniec XIX wieku rękami praojców górali – powstał jako czyn społeczny i pokutny dzięki ofiarności parafian i właściciela dóbr zakopiańskich hrabiego Władysława Zamoyskiego, a jego pierwszym proboszczem był ks. Józef Stolarczyk, prawdziwy apostoł Zakopanego. W progach tejże parafialnej świątyni gościł podczas swojej pielgrzymki do Zakopanego w roku 1997 Ojciec Święty Jan Paweł II, którego 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową świętowaliśmy tak niedawno.

Naszą wspólną inicjatywę wsparły również lokalne firmy. Dziękujemy serdecznie za współpracę i pomoc ze strony pana Grzegorza Stępińskiego i Drukarni Wielkoformatowej „Widmo Internet Cafe”, która wydrukowała zaproszenia i plakaty, pana Marka Wacławskiego, który zadbał o nagłośnienie i odpowiednie oświetlenie podczas koncertu oraz pana Macieja Stasińskiego, dzięki któremu mogła być prowadzona transmisja online koncertu na żywo w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym „Watra”. Na koniec uczniowie mogli cieszyć się z poczęstunku zorganizowanego w sali domu parafialnego dzięki pomocy Spółki SPOŁEM Zakopane oraz Przedsiębiorstwa Handlowego „PAKFOL” w Zakopanem.

Bóg, Honor, Ojczyzna – te trzy słowa, te trzy postawy zawsze towarzyszyły nam w polskiej historii, były na ustach wielu spośród tych, którym zawdzięczamy Wolną Polskę. Bądźmy zawsze wdzięczni za ich dokonania, niech nasze serca zapłoną miłością do naszej Matki Ojczyzny – Polski.

                                                                                          Tekst - Katarzyna Cukier

Zdjęcia oraz nagranie z koncertu na stronach:

https://www.watra.pl/zakopane/kultura/2018/10/28/v-miedzynarodowy-dzien-muzyki-w-zakopanem

https://www.watra.pl/zakopane/kultura/2018/10/28/v-miedzynarodowy-dzien-muzyki-w-zakopanem-wystawa-prac-plastycznych

https://www.youtube.com/watch?v=2ynFBwQRkEI

Copyright © Szkoła Muzyczna I st. Zakopane