Aktualności z roku szk. 2011/2012

 

Koniec roku szkolnego 2011/2012 i Wakacje!!!

                        Kolejny rok szkolny minął, pożegnaliśmy też kolejny rocznik absolwentów. Były dwa koncerty, jeden w wykonaniu absolwentów i kolejny w wykonaniu pozostających jesczcze w szkole uczniów. którzy udają się na zasłużony odpoczynek - bo ciężki był miniony rok. Dla wszystkich uczniów i ich rodziców oraz dla nauczycieli życzenia szczęśliwych i pięknych wakacji!!

Koncert "od Klasyki do Jazzu"

  Tradycyjnie na zakończnie roku szkolnego organizowany jest Koncert zespołów. To  właśnie19 czerwca w lustrzanej sali Jasnego Pałacu, odbył się Koncert w którym wystąpiło bardo wielu wykonawców. Usłyszeliśmy brzmienie wszystkich instrumentów, wystąpiły duety - nagrodzone w konkursie "Wspólne muzykowanie" zaśpiewał chór i zespół wokalny, zagrały zespoły smyczkowe i orkiestra. Wystąpili też nauczyciele. Koncert miał tytuł "Od klasyki do jazzu" ponieważ usłyszeliśmy różne style muzyczne...

Egzamin dojrzałości muzycznej I stopnia

 W dniach 14 i 15 czerwca 2012 odbył się w naszej szkole ostatni egzamin końcowy z Kształcenia słuchu i Audycji muzycznych dla uczniów kończących edukację muzyczną na poziomie Szkoły Muzycznej I stopnia. Do egzaminu przystąpiło 40 uczniów /18 z POSA i 22 z PSM/, którzy wcześniej zdawali egzamin końcowy z instrumentu w postaci solowego popisu. Tym razem, w dwóch grupach, zasiedli wspólnie aby wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w czasie całego cyklu kształcenia, a zwłaszcza w ostatniej klasie. Testy, podobno nie były takie trudne!?, a potem... był egazmin ustny z historii i literatury muzycznej.

Nagroda Burmistrza

Miłą niespodzianką dla wszystkich była wiadomość, że wśród uhonorowanych przez Burmistrza Miasta doroczną Nagrodą jest nauczycielka naszego Zespołu Szkół, pani Mirosława Lubowicz. Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy w dalszym ciągu sukcesów!

Wspólne Muzykowanie

       Już po raz trzeci w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt "Wspólne Muzykowanie" 28 maja 2012 w Sali koncertowej wystąpiło 28 zespołów w różnych składach. Sala była pełniutka, wszyscy młodzi artyści bardzo przeżywali swój występ. Program był różnorodny, a sam koncert mocno zróżnicowany pod względem wykonawczym. Podczas jednego koncertu mogliśmy usłyszeć wszystkie możliwe instrumenty istniejące w naszej szkole. Był fortepian, skrzypce, gitary, wiolonczele, akordeony, flety, klarnety, saksofony, trąbki, śpiew. To była wielka uczta duchowa.

Recital wiolonczelowy

       w piątek 11 maja w naszej szkole odbył sie Koncert wiolonczelowy w którym wystąpiły dyplomantki Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im Wł. Żeleńskiego w Krakowie: Karolina Humaj, Aśka Marchwiana i Maria Tombińska ktorym towarzyszyły na fortepianie panie profesorki z Krakowa : B. Litwiniuk-Koniuszy oraz P. Miro-Cortez. Marysia jest absolwentką naszej szkoły artystycznej do której uczęszczała przez  9 lat i uczyła się gry na wiolonczeli w klasie naucz. Ilony latochy-Dylewskiej.

Wiosenna audycja dęta

w czwartkowe popołudnie 10 maja 2012 na sali koncertowej zebrała się wyjątkowo liczna publiczność. Na wiosenny koncert w wykonaniu wszystkich "dęciaków"czekalismy dość długo, bowiem termin był dwukrotnie przekładany z róznych powodów. Dopięty więc na ostatni guzik program, miał być wykonany bardzo dobrze a nawet brawurowo. I tak też było. Wystąpiło wielu mlodych artystów solo, w duetach oraz w triach. Od najmłodszych do najstarszych uczniów w sekcji. Ogromne brawa świadczyły o poziomie koncertu.

Przesłuchania Małopolskie

W ramach XVI Małopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków, Wiolonczelistów i Gitarzystów Szkół Muzycznych I stopnia w Limanowej który odbywał się dniach 25-27 kwietnia, naszą szkołę reprezentowało kilkoro uczniów z klasy skrzypiec i gitary w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy zaprezentowali się dobrze, a niektórym udało się zagrć na 21 punktów, co pozwoliło im zdobyć wyróżnienie. Komisja składająca sie z profesorów Akademii Muzycznej z Krakowa i Warszawy wyróżniła Pawła Majerczyka z /VI/ klasy skrzypiec naucz. Cezarego Wagnera oraz Natalię Paluch z /V/klasy gitary naucz. Michała Palucha.

 

Szkolny Konkurs z Kształcenia słuchu

Już po raz czwarty w naszej szkole organizowany jest konkurs z Kształcenia Słuchu.  Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym biorą udział wszyscy uczniowie klas szóstych i piątych cyklu 6 letniego oraz klas czwartych i trzecich cyklu 4 letniego. uczniowie rozwiązują testy oparte na zasadach muzyki i zadaniach słuchowych w wyniku których po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów kwalifikują się do drugiego etapu, i tak z 70 osób zakwalifikowało się 13.

Warsztaty muzyczne

                   w dniach 16 i 17 kwietnia, gościliśmy w naszej szkole wybitnego węgierskiego pianistę Szabolcsa Eszteneyi'ego, który jest profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Polskę traktuje jak swoją drugą ojczyznę, bo mieszka w niej od ponad 40 lat. Prof. Eszteneyi poprowadził warsztaty i wykłady dla nauczycieli-muzyków i ich uczniów pt. Improwizacja muzyczna jako muzyczna mowa. Zacząć trzeba od tego że prof. Esztenyi gra dosłownie wszytko od Bacha do muzyki klasycznej, ze szczególnym zamiłowaniem do muzyki jazzowej czyli improwizowanej tzn.

Audycja Gitarowa

                          30 marca w Sali Koncertowej naszej szkoły, odbyła się audycja w której wystąpili uczniowie klasy gitary naucz. Stanisława Lubowicza. Uczniowie wykonali utwory dowolne najbardziej znanych i cenionych kompozytorów i gitarzystów włoskich i hiszpańskich. Wystąpili soliści oraz duety. 

 

Goście z Białorusi

                  w czwartek /29 marca/ odbył się w naszej szkole Koncert Wiosenny, w którym wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej z Mińska na Białorusi. W koncercie wystąpili również uczniowie naszej szkoły: Bronisław Gębik - na wiolonczeli, Baniamin Rafiński - na trąbce, Katarzyna Lassak - na skrzypcach oraz zespół smyczkowy prowadzony przez naucz. Cezarego Wagnera. Ponad 40 osobowa grupa z Białorusi przyjechała do Polski m.in. do Zakopanego w ramach artystycznego projektu w którym propagowana jest kultura muzyczna krajów europejskich.

Konkurs skrzypcowy "Wokół Tańca"

          20 marca  w Sali koncertowej naszej szkoły odbył się szkolny konkurs skrzypcowy pt."Wokół Tańca" dla uczniów klasy drugiej i trzeciej. Celem konkursu było stworzenie najmłodszym adeptom sztuki gry skrzypcowej porównania ich dotyczczasowych osiągnięć oraz umożliwienie prezentacji utworów o charakterze tanecznym w atmosferze prawdziwego występu scenicznego.

Koncerty rekrutacyjne

W marcu, jak co roku rozpoczęły się w naszej szkole audycje rekrutacyjne. Występują w nich uczniowie grający na różnych instrumentach. Na te audycje zawsze chętnie przychodzą zaproszone dzieci z przedszkoli i szkół. Chętnie słuchają muzyki, oglądają instrumenty z bliska a nawet próbują na nich coś zagrać. Audycje rekrutacyjne zachęcają przyszłych kandydatów do nauki w naszej szkole. Koncerty prowadzi naucz. Cezary Wagner, który interesująco opowiada o muzyce i instrumentach.

UWAGA - Rekrutacja na rok szkolny 2012/2013

                  Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza z filią w Poroninie

ogłasza NABÓR

na rok szkolny 2012/2013

Regionalny Konkurs Czytania Nut Głosem

 28 lutego 2012, pojechaliśmy do Krakowa aby spróbować, jak to jest na Konkursie?.. Czytania Nut Głosem dla Szkół Muzycznych I stopnia. Tak naprawdę to jest wielka niewiadoma, zupełnie inaczej niż na konkursach z instrumentu, gdzie trzeba zaprezentować utwory które ćwiczymy od dłuższego czasu. Konkurs z kształcenia słuchu to czytanie nut głosem a'vista co oznacza bez przygotowania.

Zimowy odpoczynek

                   od poniedziałku 13 lutego do 24 lutego FERIE ZIMOWE - wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dobrego odpoczynku i nowych sił do pracy na drugi semestr !

Patron naszej Szkoły

  

 

Audycja skrzypcowa

               7 lutego 2012 w Sali Koncertowej odbyła sie audycja uczniów klasy skrzypiec. Wystąpili najmłodsi i najstarsi skrzypkowie z klasy naucz. Zofii Ziach. Wysłuchaliśmy wielu utworów dowolnych w wykonaniu solistów, duetów oraz triów. W programie znalazły się utwory dowolne różnych kompozytorów.

"Oda do Radości"

     "Oda do Radości"- tak właśnie brzmi tytuł Hymnu Unii Europejskiej. 6 lutego 2012 w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca realizację programu "Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej - 2011" I właśnie tam nasza szkoła została zaproszona aby uroczystość ubarwić muzycznym akcentem.

Audycja pianistyczna

     31 stycznia 2012r w Sali Koncertowej szkoły odbył się Koncert Karnawałowy w wykonaniu uczniów sekcji pianistycznej. Bardzo licznie wystąpili młodzi artyści - 34 pianistów prezentowało swój występ przed publicznością, wystąpili uczniowie z klasy drugiej, trzeciej, czwartej i piątej ZPSA. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu utwory "dowolne" różnych kompozytorów oraz Kolędy.

Koncert Kolęd i Pastorałek

   W piątek 27 stycznia 2012r uczniowie ZPSA koncertowali w sali Jasnego Pałacu na zakończenie pierwszego semestru. To był niezwykły koncert, było dużo muzyki świątecznej. Kolędy i pastorałki, te znane i mniej znane, grane i śpiewane, wszystkim sprawiły ogromnie dużo radości. Liczna publiczność i gromkie brawa dowiodły że koncert sie bardzo podobał. wśród słuchaczy byli nie tylko rodzice ale również turyści przebywający w naszym mieście. Wystąpiły zespoły wokalne, instrumentalne oraz folklorystyczne.

Festiwal Kolęd w Zakopanem

                       W ramach III Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych pt."Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył" jaki co roku odbywa się w naszym mieście, w dniu 21 stycznia 2012r, w Kościele św. Krzyża, w koncercie wystąpiła absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Zakopanem oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, Nika Lubowicz- pianistka i wokalistka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

      W niedzielę 8 stycznia br. odbył sie w Zakopanem 20 już Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w tej wielkiej charytatywnej imprezie, spontanicznie organizując koncert. W willi "Atma" od godziny 15:00 do 17:00 rozbrzmiewały dźwięki różnych instrumentów, na których uczniowie ZPSA zaprezentowali bardzo różnorodny i bogaty program w którym znalazły się m.in: pieśni, tańce, etiudy, wariacje, sonaty barokowe aż po muzykę XX wieku.

Audycja Świąteczna instrumentów dętych

         Tuż przed świątecznymi feriami, we wtorek 20 grudnia 2011, sekcja instrumentów dętych zorganizowała audycję w klimacie bardzo świątecznym, uczniowie wyczekiwali z niecierpliwością tych pięknych chwil, które przeżywamy wszyscy w okresie świąt Bożego Narodzenia - padających śnieżynek, wzruszających przeżyć, oraz najpiękniejszych prezentów pod choinką. Młodzi artyści zagrali wiele pięknych kolęd i piosenek świątecznych. Koncert prowadził naucz. Jan Siaśkiewicz.

Wyjazd do Opery Krakowskiej

  10 grudnia 2011r - SOBOTA - była ogłoszona jako Dzień Otwarty w Operze Krakowskiej, co oznaczało że można było skorzystać z wielu oferowanych propozycji, a były one nastepujące: Otwarta Próba "Halki" Stanisława Moniuszki, Otwarta Lekcja Śpiewu z udziałem widzów, Otwarta Próba Studia Baletowego Opery Krakowskiej, Otwarta Próba Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej, Spotkanie z Mariuszem Kwietniem, solistą Metropolitan Opera w Nowym Jorku - odtwórcą głównej roli w "Halce", Spotkanie z realizatorami "Halki"

Koncert dla Mikołaja

             6 grudnia 2011, przybył do naszej szkoły św. Mikołaj, jak powiedział - z dalekiej Laponii, nie zdradzając wszystkim czym dojechał, bo przecież nie ma śniegu?. A jednak odwiedził nasze wszystkie pierwszaki, które przygotowały dla niego piękny koncert. Dla wszystkich uczniów był to ich pierwszy w życiu szkolny koncert.

KONCERT JUBILEUSZOWY

  To już 65 lat! - jak to zleciało.... tak powie każdy, kto na chwilę przystanie i.. zamyśli się. Szkoła Muzyczna   w Zakopanem w tym roku uczciła swoje 65 Urodziny uroczystym koncertem. Uroczystość odbyła się w  Miejskiej Galerii Sztuki. Przybyło wiele zaproszonych gości, byli rodzice, uczniowie i sporo absolwentów. W koncercie wzięli udział prawie!!wszyscy uczniowie szkoły zarówno z Zakopanego jak i z filii w Poroninie. Oprócz dźwięków muzyki przewinęły się przemówienia z podziękowaniami, gratulacjami i życzeniami.

 

Jubileusz Szkoły

                W bieżącym roku 65 rocznica utworzenia Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Początkowo jako inicjatywa społeczna a od 1950 roku już jako Szkoła państwowa niestrudzenie krzewi kulturę muzyczną, stanowiąc nieodłączny element panoramy kulturalnej miasta. W najbliższy piątek - 2 grudnia 2011, pragniemy - my nauczyciele wraz z uczniami i ich rodzicami oraz wszystkimi przyjaciółmi Szkoły uczcić ten Jubileusz uroczystym Koncertem

Trąbka - warsztaty

   24 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty prowadzone przez znakomitego muzyka - mistrza trąbki, dr Tomasza Kudyka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Spotkanie zorganizował nauczyciel trąbki Piotr Badnarczyk, a do udziału zaprosił oprócz swoich uczniów, również uczniów i nauczycieli klasy klarnetu oraz fletu.

Warsztaty Pianistyczne

                  18 listopada 2011 - odbyły się w naszej szkole warsztaty pianistyczne które prowadziła profesor z Akademii Muzycznej w Krakowie pani Mariola Cieniawa. W warsztatach uczestniczyło czynnie dziesiecioro uczniów ZPSA oraz ich pedagodzy. Pozostali uczniowie-pianiści, a także wiele rodziców obserwowało i przysłuchiwało się prowadzonym zajęciom.

Warsztaty Fletowe

    w dniach od 8 do 13 listopada odbywały się w Zakopanem ogólnopolskie warsztaty dla flecistów, organizowane przez Stowarzyszenie Flecistów Polskich. W tym roku prowadziła je dr Elżbieta Woleńska z Akademii Muzycznej z WrocławiaCo roku w tych warsztatach uczestniczy sporo uczniów i studentów z całej Polski. W tym roku pracowali i ćwiczyli w pensjonacie w którym byli zakwaterowani, a koncert inauguracyjny i pożegnalny zagrali w sali koncertowej naszej szkoły.

Audycja klasy Fletu

                                 w czwartek 17 listopada w sali koncertowej rozbrzmiewały flety. Audycja była nadzwyczaj przyjemna. Dopiero ponad dwa miesiące pracy, a efekty tak widoczne!! Miło było słuchać przyjemnych melodii i tanecznych rytmów. Dużo przyjemności dostarczyły zwłaszcza najmłodsi wiekiem i "stażem" uczniowie. Gratulacje!!  W koncercie wystąpili:  Justyna Mańko i Wanda Jaworska z kl. I, Wanessa Szot z kl. II, Klaudia Wiśniowska z kl.

Warsztaty Skrzypcowe i Koncert z Dedykacją

                                 28 października w naszej szkole odbyły się Warsztaty dla nauczycieli i uczniów klas skrzypiec. Tematem warsztatów było "Nauczanie Początkowe" a gościem specjalnym była mgr Ewa Iwan - wybitny pedagog - nauczyciel skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach, oraz autorka książek i podręczników do nauki gry na skrzypcach.

Audycja Gitarowa

 24 października odbyła się audycja w wykonaniu gitarzystów z klasy II i III dz.  W programie wysłuchaliśmy utworów dowolnych.                            

 

 

Koncert w Krynicy

                 Na zaproszenie Towarzystwa Promocji Talentów "Dla Sztuki" z Żywca, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyjechali w poniedziałek 24 października do Krynicy. Tam właśnie na scenie Pijalni Głównej  odbył się "Koncert Jesienny" w którym wzięli udział zaproszeni wykonawcy ze szkół z Żywca, Krynicy, Katowic i Zakopanego. Z naszej szkoły wystąpili: pianistka-Magdalena Kaczorowska z V klasy naucz. Elżbiety Cukier, która zagrała "Nocturne Mignon"- J.

Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej - to tradycyjne święto wszystkich nauczycieli. Ten dzień przypada 14 października i jest ustawowo dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. 

 

Copyright © Szkoła Muzyczna I st. Zakopane